Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Drodzy Rodzice dzieci pierwszokomunijnych!

W obecnej sytuacji trwającego stanu epidemii, wielu z Was pyta o organizację tegorocznej uroczystość I Komunii Świętej dzieci, bo w planowanym terminie 17.05. w całej grupie jednocześnie będzie ona niemożliwa. Ponieważ od poniedziałku 20 kwietnia br. w naszym kościele będzie mogło przebywać jednocześnie 36 osób, dlatego chcemy, korzystając z tego, umożliwić dzieciom przystąpienie do I Komunii Świętej w maju i czerwcu tego roku w małych grupach.

Zgodnie z zaleceniami ks. Arcybiskupa nie ustalamy nowego terminu I Komunii św. dzieci. Termin ten mógłby być podany dopiero po ustaniu pandemii. Przeniesienie uroczystości I Komunii na jesień /np. 04.10./ jest obarczone dużym ryzykiem, gdyż istnieje zagrożenie drugiej fali koronawirusa i może się okazać, że nie będzie I Komunii św. Data przykładowa w/w  nie jest  jednak  pewna w stu procentach, gdyż nikt z nas nie wie, jak rozwinie się sytuacja, oraz jakie będą rozporządzenia służb sanitarnych, dotyczących m.in. możliwości zgromadzeń, czy dozwolonej liczby osób w przestrzeni kościoła. Mamy świadomość, jak trudno w obecnej sytuacji coś planować.

Jeżeli jednak, będzie takie życzenie  rodziców, możliwa jest komunia dzieci w małych grupach. Można skorzystać z tej propozycji lub przełożyć komunię na inny termin, kiedy sami uznacie, że zagrożenie dla waszego dziecka minęło, może to być też Komunia  z grupą w przyszłym roku,  o ile będzie to możliwe. Chcemy zaproponować Wam, drodzy Rodzice, przyjęcie I Komunii Świętej w mniejszych grupach począwszy od 23 maja br. / w kolejne soboty: 23.05.; 30.05.; 06.06.; 13.06. w zależności od ilości chętnych/.

Komunia będzie udzielana 4. dzieci na sobotnich Mszach św. o godz. 9.oo, 10.oo, 11.oo, 12.oo. Do komunii przystąpiłoby w daną sobotę 16. dzieci.

Według harmonogramu umieszczonego na stronie parafii jako formularz zapisów (sami wybieracie sobie termin).

Spowiedź św., do której obowiązkowo powinno przystąpić każde dziecko będzie możliwa
w piątek  poprzedzającą I Komunię każdego dziecka w godzinach: 16.3o – 17.3o, także dla członków rodzin, którzy chcą skorzystać z sakramentu pokuty.
W wyjątkowych sytuacjach będziemy prosić o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu umówienia innego terminu spowiedzi.

Każda I Komunia św. to uroczystość parafialna, ale przede wszystkim rodzinna, dlatego z rodziny każdego dziecka (o ile przepisy sanitarne nie ulegną zmianie) będzie mogło uczestniczyć w kościele 13 osób (włączając w to kandydata do I Komunii św.). /np. rodzice, rodzice chrzestni, rodzeństwo/ Na dzień dzisiejszy obowiązuje noszenie maseczek zakrywających usta i nos. Dotyczy to także każdego uczestniczącego w liturgii, a tym samym dziecko przystępujące do I Komunii św. musi uczestniczyć w maseczce, uchylając ją tylko na czas przyjęcia Komunii św..

W nawiązaniu do zwyczaju organizowania przyjęć komunijnych, wypada podkreślić,
że wobec powagi trwającego stanu epidemii, tegoroczne przyjęcia pierwszokomunijne powinny mieć charakter skromny, kameralny i rodzinny.

Liczymy na wasze zrozumienie tej wyjątkowej sytuacji oraz pełną współpracę
z duszpasterzami. Powierzamy Was w naszych modlitwach i prosimy Was o to samo.

Proszę o zastanowienie się i rezerwację miejsc do 03.05.

Ks. Proboszcz Wiesław Srogosz

P.s. Pani krawcowa Krystyna Kolka prosi o odbiór alb do 15 maja.

Zachęcam do obejrzenia spotkań zamieszczonych w materiałach na stronie parafialnej.
Proszę z dziećmi przygotować formułę spowiedzi i rachunek sumienia.
Wszystkie elementy  będą identyczne jak podczas komunii w normalnych warunkach: stój dziecka alba, świeca, pamiątkowe obrazki i Biały Tydzień.

Planuje w przyszłym tygodniu zaprosić z każdej rodziny jednego rodzica na nabożeństwo majowe w intencji dzieci: wtorek, środa, czwartek o godz. 19.oo do kościoła /tylko 36 osób/

wtorek 05.05. -  rodzice grupy parafialnej -  nazwisko dziecka od  A do K /25 osób/
środa   06.05. -   rodzice grupy parafialnej -  nazwisko dziecka od L do Z /24osoby/
czwartek 07.05. -  rodzice dzieci z CET  /20 osób/