1. Chcemy odpowiedzieć na pandemię wirusa pandemią modlitwy, współczucia, czułości

powiedział Ojciec Święty Franciszek po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański”. Zachęcił wszystkich chrześcijan do odmówienia 25 marca w południe modlitwy „Ojcze nasz” oraz do włączenia się w modlitwę, której będzie przewodniczył w piątek 27 marca o godz. 18.00 na pustym Placu św. Piotra.

2. O modlitwę w południe, w środę 25 marca, w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych – poprosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jest to odpowiedź na prośbę Papieża Franciszka, który w minioną niedzielę apelował o modlitwę w południe tego dnia.

Serdecznie proszę, aby w środę 25 marca br. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 12.00, we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce, biskupi oraz kapłani odmówili Anioł Pański, modlitwę Ojcze nasz i 3 razy Zdrowaś Maryjo w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych. Proszę również, aby tego dnia, o godz. 12.00, we wszystkich kościołach w Polsce zabrzmiały dzwony” – napisał w komunikacie przewodniczący Episkopatu Polski.

3. Przekazujemy również informację, iż z inicjatywy Naczelnego Kapelana Więziennictwa oraz Bractwa Więziennego Samarytania, w dniu 26 marca br., o godz.13:30, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, zostanie odprawiona Msza święta w intencji więźniów, ich rodzin oraz osób współdziałających w resocjalizacji skazanych. Eucharystia ta będzie transmitowana przez Telewizję TRWAM i Radio Maryja. Również intencja wyżej wymienionych osób będzie wiodącą podczas Apelu Jasnogórskiego w tym dniu, o godz.21:00. Uprzejmie prosimy kapelanów więziennych, aby przekazali tę informację do wolontariuszy, funkcjonariuszy, a także osadzonych w zakładach karnych.

4. „Rekolekcje w kwarantannie” – to propozycja ogólnopolskich rekolekcji internetowych o wierze, nadziei i miłości. Od 24 marca przez sześć dni o godz. 8.00, 16.00 i 20.00 będą umieszczane dwuminutowe konferencje na Twitterze, Facebooku, kanale YouTube Episkopatu i na stronie episkopat.pl.

5. TVP 3 w paśmie ogólnopolskim nadawać będzie „Rekolekcje z dominikaninem o. Jackiem Salijem". Nauki będą emitowane o godzinie 20.40 w dniach: 25, 26, 27 marca br. (środa, czwartek, piątek), zaraz po transmisji Mszy Świętej o godz. 20.00 z Jasnej Góry.

/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii
/-/ Ks. Krystian Kletkiewicz
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego