Wprowadzenie Figury św. Michała Archanioła

W południowo-wschodnim regionie Włoch,  na górze Gargano, w mieście Monte Sant’ Angelo znajduje się jedno z najsłynniejszych w Kościele katolickim sanktuariów ku czci świętego Michała Archanioła. Na szczycie góry wznosi się jedyna w swoim rodzaju bazylika.

Początki tutejszego sanktuarium sięgają końca V i pierwszych dziesięcioleci VI wieku.

Po raz pierwszy Archanioł objawił się w 490 r. biskupowi Sipontu św. Wawrzyńcowi, a było to 8 maja, św. Michał ukazał się biskupowi i powiedział: Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja jestem jej strażnikiem… Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie… Modlitwy, które będziecie
tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego.

Biskup ze strachu przed poganami, dla których Monte Gargano od niepamiętnych czasów było miejscem świętym, długo się wahał, zanim zdecydował się wypełnić polecenie Archanioła.

Po wielu cudownych zdarzeniach biskup zdecydował się poświęcić grotę.

Wówczas objawił mu się Archanioł i oznajmił: Zaniechaj myśli o poświęceniu groty, ja wybrałem ją na swoją siedzibę i już poświęciłem razem z moimi aniołami. Znajdziesz w niej znaki na skale i mój wizerunek. Wy tylko wejdziecie do groty i odmówicie przy mnie modlitwy. Jutro odprawicie dla ludu Najświętszą Ofiarę i zobaczycie, jak sam poświęcam tę świątynię.

Dokładnie 29 września 493 r. Biskup wraz z duchowieństwem i wiernymi udali się do groty. Od tego dnia grota św. Archanioła na Monte Gargano cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki, gdyż jako jedyna świątynia na świecie nie została nigdy poświęcona ludzką ręką.

Bazylika w Monte Sant’ Angelo od wieków była celem pielgrzymek nie tylko zwykłych ludzi, ale również papieży, świętych i władców.
W grocie gościł też papież Leon XIII, autor słynnej modlitwy-egzorcyzmu do św. Michała Archanioła – którą odmawiamy.
24 maja 1987 roku przybył tu z pielgrzymką papież-Polak Jan Paweł II, który wcześniej pielgrzymował do tego miejsca w roku 1954 i 1976.

W głębi, w prezbiterium, stoi zanurzona w półcieniu, wykonana z białego marmuru rzeźba św. Michała Archanioła, który zwycięża szatana. Posąg, zamknięty w srebrno-kryształowej urnie, umieszczono w grocie w 1507 roku.

Miejsce to od wieków nawiedzane jest przez pątników ze wszystkich stron świata. Tutaj otrzymują łaski, które są im rozdzielane niezwykle hojnie. Nic dziwnego – to jedyna świątynia nie poświęcona ludzką ręką…

I właśnie z tego miejsca została przywieziona Figura św. Michała Archanioła pobłogosławiona przez kustosza sanktuarium Michaelitę Ks. Władysława Suchego
w dniu 10.09.2019 r. dar Państwa Katarzyny i Romana Kobaków, a 29.09.2019 r. uroczyście wprowadzona do naszej świątyni.

Prośmy Św. Michała Archanioła o jego wstawiennictwo przed tronem Boga w intencji całej naszej wspólnoty parafialnej.

wtorek, 01 październik 2019