Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC
Ojciec Święty Franciszek 02.03.2021 r. mianował arcybiskupem metropolitą gdańskim dotychczasowego arcybiskupa białostockiego Tadeusza WOJDĘ SAC.
Abp Tadeusz Wojda SAC urodził się 29 stycznia 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie w rodzinie wielodzietnej jako czwarte dziecko Władysława i Anieli z domu Pietrzyk. Młodszy jego brat jest księdzem, tak jak on w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni), zaś starsza siostra jest w Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek Cieszyńskich.
W latach 1977-1983 odbył studia z filozofii i teologii w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego – Pallotyni - w Ołtarzewie k. Warszawy.
W 1982 r. przyjął święcenia diakonatu w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego, a 8 maja 1983 r. święcenia kapłańskie w tymże zgromadzeniu.
Po święceniach przez kilka miesięcy pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Warszawie, a następnie był współpracownikiem pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach.
W maju 1984 r. został skierowany na studia misjologii do Rzymu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, które ukończył doktoratem z misjologii w 1989 r.
Od 2 stycznia 1990 r. ks. Tadeusz Wojda pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w Rzymie.
12 kwietnia 2017 r. Ojciec Święty Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim.
Święcenia biskupie ks. Tadeusz Wojda przyjął 10 czerwca 2017 r.
Abp Wojda jest członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej oraz komisji misyjnej Konferencji Episkopatu Polski.
2 marca 2021 r., Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Wojdę arcybiskupem metropolitą gdańskim.
Uroczysty ingres do Archikatedry Oliwskiej miał miejsce dnia 28.03.2021 r.
Otoczmy Księdza Arcybiskupa Tadeusza naszą modlitwą, aby Jego posługa przyniosła wiele zbawiennych owoców w życiu całej wspólnoty wiary.
Biskup Pomocniczy Wiesław Szlachetka
Ksiądz Biskup Wiesław Szlachetka urodził się 21 listopada 1959 w Małej Komorzy z Rodziców Władysława i Czesławy zd. Gleba. Pochodzi z rodziny religijnej, do kapłanów odnoszącej się z uszanowaniem. chrzest otrzymał 6 grudnia 1959 w Raciążu k. Tucholi. Bierzmowanie - 14 maja 1975 w tejże Parafii.
Od młodości odznaczał się pobożnością. Często przystępował do sakramentów świętych, przez długie lata jako ministrant. Ze względu na chorobę ojca po odbyciu nauki w szkole podstawowej w Dąbrówce i w Kiełpinie, ukończonej w roku 1974, pomagał rodzicom w pracy na roli. Jednocześnie kontynuował naukę w Technikum Rolniczym w Sypniewie, ukończoną w 1980 r. maturą (świad. dojrzałości nr 1054 z 23 maja 1980 r.) Dopiero kiedy dorósł jego młodszy brat zwrócił się Wiesław do swojego Proboszcza o pomoc w pokierowaniu do Seminarium.
Był bardzo skromny, wcześniej wiedział że jest potrzebny zapracowanym rodzicom do pracy na roli. Dowiedziawszy się o zamiarze syna matka Czesława powiedziała: „Nie chcę być matką, która namawia do kapłaństwa. Ty Synu decyduj, a ja się będę za Ciebie modliła”. Dlatego prośbę o przyjęcie do Seminarium w Pelplinie skierował dopiero 28 października 1980 r. Naukę rozpoczął w roku 1981.
W opinii Proboszcza rodzinnej parafii był zawsze pilny, radosny i posłuszny. Regularnie uczestniczył w liturgii. Jego troską była postępująca ateizacja społeczeństwa. Angażował się w Ruch „Światło-Życie”. Interesował się poezją i biblistyką. Święcenia diakonatu otrzymał 20 czerwca 1985 r. Tytuł magistra teologii otrzymał w Akadamii Teologii Katolickiej w Warszawie 30 czerwca 1986 r.Święcenia kapłańskie otrzymał 17 maja 1986 r. z rąk Księdza Biskupa Mariana Przykuckiego.
W dniu 1 lipca 1986 r. Ksiadz Wiesław Szlachetka został skierowany do parafii Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku-Osowej, wówczas w dekanacie Żukowo. 6 września 1988 r. skierował do Księdza Biskupa Mariana Przykuckiego prośbę o podjęcie w ówczesnej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie studiów zaocznych na Wydziale Teologicznym z zakresu biblijno-pastoralnego. Nazajutrz otrzymał na ten zamiar zgodę biskupa i serdeczne błogosławieństwo. W parafii organizował m.in. kolonie dla dzieci z ubogich rodzin. Już w roku 1991 proboszcz Księdza Wiesława, Ksiądz Henryk Bietzke przewidywał, że jego wikariusz mógłby zostać budowniczym nowego kościoła w Osowej. Dlatego pismem z 27 maja 1991 r. prosił swojego Biskupa o pozostawienie Księdza Szlachetki na wikariacie.
Dekretem Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Tadeusza Gocłowskiego z 15 września 1992 r. Ksiądz Wiesław Szlachetka otrzymał nominację na Wykładowcę w Studium Katechetycznym Archidiecezji Gdańskiej. W kolejnym roku podjął pracę wykładowcy w Gdańskim Archidiecezjalnym Kolegium Teologicznym w Gdyni, a następnie w Gdańskim Seminarium Duchownym. Dnia 8 maja 2000 r. został ustanowiony Proboszczem nowo utworzonej Parafii św. Polikarpa Biskupa i Męczennika w Gdańsku-Osowej, gdzie doprowadził wraz z parafianami do wybudowania nowego kościoła.
Dnia 21 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Polsce ogłosił nominację Księdza dr. Wiesława Szlachetki na Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej.
Święcenia odbyły się dnia 4 stycznia 2014 r. w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie o godz. 16.00. Celebrze przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Celestino Migliore - Nuncjusz Apostolski w Polsce - główny Konsekrator. Współkonsekratorami byli Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź Metropolita Gdański oraz Ksiądz Arcybiskup Prymas-Senior Henryk Muszyński.
Ksiądz Biskup jako swoje zawołanie przyjął słowa Psalmu 34,4: Magnificate Dominum Mecum – Uwielbiajcie ze mną Pana. Włada językiem angielskim. Tworzy poezję, która jest jedną z form Jego apostolstwa.
Biskup Pomocniczy Piotr Przyborek
Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Piotra Przyborka, dyrektora wydziału duszpasterskiego kurii metropolitalnej w Gdańsku-Oliwie, biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Musti di Numidia – ogłosiła dziś w południe (6 lipca 2022 r.) Nuncjatura Apostolska w Polsce
Ks. Piotr Przyborek urodził się 28 czerwca 1976 roku w Gdańsku. Wychowanek Przedszkola Sióstr Benedyktynek w Gdańsku-Brzeźnie. Uczęszczał do SP nr 55 i 92 w Gdańsku. W 1995 roku ukończył II LO w Gdańsku-Wrzeszczu.
W latach 1995-2001 odbywał formację w Gdańskim Seminarium Duchownym w Gdańsku-Oliwie. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 2001 roku w bazylice Mariackiej w Gdańsku.
W latach 2001-2007 był wikariuszem parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Gdyni-Orłowie, a w latach 2007-2009 – w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Gdyni-Karwinach.
W 2005 roku uzyskał licencjat z teologii biblijnej na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a w roku 2011 – doktorat z tej dziedziny na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W latach 2009-2010 odbył studia specjalistyczne w dziedzinie biblistyki i archeologii biblijnej w Ecole biblique et archéologique w Jerozolimie.
Od 2011 roku rozpoczął działalność dydaktyczną w Gdańskim Seminarium Duchownym, posługując jednocześnie w parafii pw. św. Antoniego w Redzie.
W latach 2012-2014 był wikariuszem w parafii pw. św. Jana z Kęt w Rumi-Janowie, w latach 2014-2020 w parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku-Wrzeszczu, a w latach 2020-2021 – wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni.
Od 2021 roku jest dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej i posługuje w parafii archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie.
Jest założycielem i dyrektorem Szkoły Biblijnej archidiecezji gdańskiej oraz redaktorem naczelnym kwartalnika biblijnego „Galilea. Tajemnice Pisma Świętego”. Jest też członkiem rady ekumenicznej, rady ds. formacji stałej duchowieństwa, rady kapłańskiej i rady duszpasterskiej. Zna język francuski.